"V lese, v parku, v našom sade,
stromy rastú takmer všade.
Listnaté aj ihličnaté,
poľahky ich rozpoznáte."
(Silvia Cíbiková)
Les je spoločenstvo organizmov žijúcich v lesnej pôde. Sú to stromy, byliny, huby, živočíchy a mikroorganizmy. Žijú vo vzájomných vzťahoch. Lesy majú ekologický význam, sú súčasťou krajiny. Majú hospodársky význam a sú dôležité pre zdravie a pohodu človeka. Toto všetko sme si v našom oddelení ŠKD upevnili. Veľa sme si pamätali z hodín prírodovedy, táto téma nás baví.
Vieme, že lesy sa nám strácajú, je veľa výrubov stromov. Aj nepriaznivé poveternostné podmienky ovplyvňujú život v lese a jeho stav. No najviac do života lesov zasahujú ľudia. Okrem výrubov stromov je to aj jeho neustále znečisťovanie. Veľa sa rozprávame, ako chrániť naše lesy, ako sa v nich správať.
5 pravidiel slušného správania sa v lese:
1.Hlavné pravidlo, ktoré by nám malo byť dobre známe je, že v prírode nezanechávame odpadky. Vyhodíme ich do koša alebo si ich odnesieme naspäť domov a vyhodíme ich tam.
2.Oheň zakladáme len na miestach, ktoré sú na to určené.
3.Netrháme rastliny, ktoré sú chránené.
4.Neznáme nálezy oznámime organizáciám.
5.V neznámych miestach chodíme len po vyznačených chodníkoch.