Dňa 9.6.2023 sme sa my 5.C vybrali na školský výlet do Zuberca. Navštívili sme Múzeum oravskej dediny a Brestovskú jaskyňu.
V skanzene sme navštívili školu, vyskúšali sme si prácu rezbára, drotára, vyrobili sme si točenú sviečku z včelieho vosku, dozvedeli sme sa o ceste obilia od zrnka po múku. Získali sme predstavu, ako sa žilo v oravských rodinách v minulosti. Stretli sme sa aj s inými remeslami ako hrnčiar, keramikár, kožiar, tkáč, ... Zahrali sme sa tradičné hry detí. To všetko sme zažili hravou formou v priestoroch originálnych „chalúpok“ Oravského regiónu.
Bonusom boli aj vrtochy počasia tak, aby sme si užili pravú atmosféru života Oravcov.
Za tieto aktivity sme získali aj sladkú odmenu.
Ďalšou zastávkou bola Brestovská jaskyňa. Je najväčšou a jedinou sprístupnenou jaskyňou Oravy s dĺžkou 1 890 m. Prechádzali sme dvoma podlažiami ponad priepasti a jazierka. Jaskyňa skrýva mnoho pokladov a my sme niektoré mohli vidieť – skalné útvary vytvorené tečením vody, kvapľovú výzdobu ako mrkvovité stalaktity, sintrové jazierka . Na cestu sme si svietili vlastným svetlom a zažili sme aj absolútnu tmu. V jaskyni žijú aj rôzne druhy živočíchov, z ktorých niektoré sú viazané len na toto územie (endemity). Nám sa podarilo vidieť aspoň jedného obyvateľa jaskyne.
Poďakovanie patrí remeselníkom, nášmu sprievodcovi v jaskyni a pánovi šoférovi, ktorý nás v poriadku doviezol do Zuberca aj naspäť domov.
Mgr. Petra Vácvalová