Mlieko, nápoj, ktorý s obľubou pijeme už od narodenia. Nápoj, ktorý plnohodnotne vyživuje rastúci detský organizmus. Preto si aj naši Gorazďáci pripomenuli 29.9. Svetový deň mlieka na školách.
Rozhodli sme sa ísť pozrieť priamo ku zdroju tohto vzácneho nápoja. Navštívili sme družstvo v Rudine. Privítala nás p. zástupkyňa zo Strednej odbornej školy strojníckej z Kysuckého Nového Mesta a pani zootechnička Lea. Teoreticky nás oboznámili s prácou na farme, so životom a starostlivosťou o kravičky a v neposlednom rade o vzniku vzácneho mlieka.
Potom sme sa už presunuli do „kráľovstva spokojných kráv.“ Mohli sme sa pozrieť aj do pôrodnice, kde sa nachádzali telné kravy pred pôrodom. Vedeli ste, že aj teliatka majú vlastnú škôlku? Nakukli sme aj do tohto zákutia. Pani farmárka nám ukázala, ako sa malinké teliatka kŕmia z fľaše. Ďalej naše kroky smerovali do dojárne. Tam sme mali možnosť vidieť, ako sa dojí mlieko a následne uschováva. Veru, nie je to ľahká práca. Plný zážitkov a obohatení o nové vedomosti sme sa vrátili do školy.
Ďakujeme p. zástupkyni Mgr. Zdenke Ballayovej, ktorá nám celú akciu sprostredkovala a sprevádzala nás. Poďakovanie patrí pani zootechničke Lei za odborný, zaujímavý a obohacujúci výklad a v neposlednom rade všetkým zamestnancom družstva v Rudine. Vďaka ich úžasnej práci si môžeme každý deň pochutnať na najzdravšej a najchutnejšej tekutine od našich kravičiek.