• Dobrodružstvo v prírode 3.A

     •          V samom srdci Myjavských kopaníc, v nádhernom a tichom horskom prostredí sa v dňoch 30.5. – 3.6.2022 zúčastnili žiaci 3.A triedy dlho očakávanej „Školy v prírode.“

                Po príchode do spomínaného prostredia sme sa ubytovali v RZ Prašník- Dúbrava, kde už na nás čakali útulné izby. Po výbornom obede sme sa zoznámili s našimi animátorkami Siu, Mojtíkom, Pagy a Žabkou. Hneď sme sa vrhli na program, ktorý si pre nás pripravili. Rozdelili sme sa do tímov, premysleli si názov, ktorý nás charakterizoval.

               Počas celého pobytu sme od rána do večera plnili množstvo úloh.  Začiatkom každého dňa bola ranná športovo- tanečná rozcvička, kde sme získali energiu na celý deň. Keďže nám počasie naozaj prialo, väčšinu času sme strávili vonku. Samozrejme, každý deň nesmelo chýbať kúpanie v bazéne s množstvom hier a súťaží.

             V stredu sme absolvovali výlet do Piešťan. Zúčastnili sme sa vyhliadkovej plavby po rieke Váh v priehradnom jazere Sĺňava. Pokojnú hladinu rieky a nádherné okolie sme si vychutnávali zo slnečnej terasy lode. Po plavbe sme navštívili najznámejšiu postavu Piešťan- bronzovú sochu muža, ktorý láme barlu na znak uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov. Výlet sme ukončili prechádzkou po kúpeľnom parku s leknovými jazierkami a pávmi.

              Dni utekali veľmi rýchlo. Posledný večer nás čakalo vyhodnotenie družstiev a rozlúčková diskotéka s úžasnými animátorkami, ktoré si pre nás pripravili rozlúčkový tanec. Všetci sme boli obdarovaní krásnym diplomom a tričkom. Vybrať sme si mohli aj klobúčik, slnečné okuliare alebo športovú fľašu na vodu.

                Naše veľké ĎAKUJEME patrí p. doktorke MUDr. Magduške Strýčkovej za vynikajúcu opateru, starostlivosť a profesionálny prístup.

             Veríme, že aj budúci rok budeme môcť opäť absolvovať spoločné týždenné dobrodružstvo. Už teraz sa veľmi tešíme.

       

     • Výtvarná súťaž "SOM EKOHRDINA"

     • Mesto Žilina v spolupráci s firmou M Kreo  vyhlásili výtvarnú súťaž "Som Ekohrdina" v rámci projektu "Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina".

      Súťaž bola určená pre žiakov zo 4. ročníkov. Naše 6. oddelenie ŠKD pracovalo na svojom projekte na tému Eko už od februára tohto roku. Táto téma nám je veľmi blízka,máme z nej čerstvé vedomosti. Skúsili sme šťastie a do tejto súťaže sme sa prihlásili aj my. Aj keď sme len druháčikovia, kompetentní ľudia z prostredia firmy sa rozhodli,že zúčastniť sa môžeme aj my! Tak sme neváhali a popracovali sme na kresbách. Naša snaha sa nám odvďačila a dostali sme za odmenu drobné vecné ceny. Veľmi sme sa potešili a sme povzbudení do ďalšej práce a pokúšanie sa o šťastie v súťažiach. Veď predsa,ako sa hovorí: "šťastie treba pokúšať!" 

      Ďakujeme pani Radke Zimkovej z firmy M Kreo za ochotu a láskavosť pri našej spolupráci a za možnosť zúčastniť sa na súťaži.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • Tajomstvo v Rosenfeldovom paláci

     • V jedno ráno si najmenší áčkari a béčkari vymenili svoje aktovky za ruksaky plné mamičkiných dobrôt.

      Rozhodli sa, že pôjdu odhaliť, čo sa ukrýva v Rosenfeldovom paláci.  

      Ten bol postavený v roku 1907 a považuje sa za najkrajšiu budovu v Žiline.

      Od roku 2009 je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska. 

      Cestovali trolejbusom na Hurbanovu ulicu. V paláci deti privítala milá teta, ktorá ich sprevádzala po širokom

      schodisku až ku malým dverám povaly.

      Za nimi sa ukrývalo kráľovstvo bábok. Prváci sa dozvedeli, že prvá bábka vznikla v starovekom Egypte.

      Keďže sa kedysi kamenné divadlá nestavali, ľudí zabávali bábkové predstavenia hrané v divadelných vozoch.

      Deti si samé vyskúšali vedenie bábok, či už marionet alebo maňušiek a zahrali si tieňové divadlo.

      Vyskúšali si rôzne kostýmy a na záver si zhotovili bábky zvierat na tvorivých dielňach.

      Po vyprázdnení ruksakov a naplnení hladných brušiek sa vrátili, plný zaujímavých zážitkov do školy.

      Žiaci z 1.A, B s Mimou

       

       

     • "ČO SI VÁŽIME, TO SI CHRÁNIME..."

     • Každé ročné obdobie má svoje čaro a v každom z nich mnoho významných dní. V časoch našich predkov sa v jarnom období zvyky a obyčaje koncentrovali do troch skupín, ktoré mali pozitívne ovplyvniť očakávanie zmeny v prírode. V slovenskom zvykosloví to bolo predovšetkým vynášanie Moreny a prinášanie ozdobnej ratolesti — nového leta. V ďalšej skupine boli zvyky veľkonočného týždňa, ktoré mali zabezpečiť prosperitu hospodárstva pred začiatkom jarných prác. Do tretej skupiny zaraďujeme zvyky jurského cyklu, smerujúce k letnému obdobiu.

      V našom 8. odd. ŠKD  sme s prichádzajúcou jarou trávili dni venované dvojmesačnému projektu  ,,Čo si vážime, to si chránime... Počas neho sme si jeden zo starých zvykov, ktorý deti nepoznali,  opäť oživili. Najskôr sme si povedali, kto Morena je, načo slúžila, ako sa tvorí, pozreli si viacero videozáznamov jej vynášania z rôznych kútov Slovenska a pustili sa do tvorby. Krátkym pásmom sa na záver rozlúčili so zimou. Po príjemných zážitkoch s Morenou, v predveľkonočnom období sme viedli rozhovory o zvykoch, ktoré udržujú deti vo svojich rodinách, naplnili košík vajíčkami a staršie ponožky dostali nový tvar v podobe zajačikov. Hneď po sviatkoch nás čakal ďalší významný dátum, a to 22.4.2022 svetový deň Zeme. Podobne ako v týždni pripomínania si Svetového dňa vody, v tohtoročnej výzve venovanej podzemnej vode 22.3., z ktorého príspevky už boli zverejnené, v diskusiách predviedli deti svoje vedomosti o znečisťovaní a postupnom ničení našej planéty. Navrhovali riešenia ako ju chrániť, rozprávali o tom, čo pre ňu oni/ony sami robia a podobne.  Keď bolo všetko povedané, s úsmevom na tvári ale i vážnosťou vtláčali odkaz krásnej zeleno-modrej  budúcnosti na papier, ktorý zdobí stenu nášho oddelenia a zároveň je tak, ako celý projekt pre nás pripomienkou, že si máme vážiť a chrániť, čo nám matka Zem dáva, rovnako tak kultúrne bohatstvo, zvyky a tradície nášho rodného Slovenska.

      Žiaci 8. oddelenia ŠKD a Slávka

     • "V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH"

     • "Hore hlavu vypni hruď,

      ako jedľa rovný buď.

      Kto sa stále hrbatí,

      ten má chrbát guľatý."

       

      Naše poobedie v ŠKD sa nieslo v duchu cvičenia, pohybu a hier. Všetci dobre vieme, aké pozitívne účinky má pohyb na naše telo. A nielen naň. Cvičenie a pohyb zlepšujú našu náladu, dodávajú energiu a celkovo nám dávajú dobrý pocit, že sme pre seba niečo užitočné urobili. Dokonca pravidelným cvičením sme zručnejší, máme lepšiu pamäť, lepšie sa nám dýcha, zlepšuje sa nám trávenie  a čo je najdôležitejšie, cvičenie a pohyb majú priaznivý vplyv na naše srdiečko. A o to by sme sa mali starať čo najlepšie.

      Vždy, keď nám to počasie dovolí, vybehneme von a ihrisko je naše!

      Športu zdar!!!

      "So zdravým telom budete môcť veľa urobiť,

      s chorým neviem čo budete môcť urobiť." 

      (Ignác z Loyoly, katolícky svätec)

       

      Povzbudení do ďalšieho pohybového dňa žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka.

     • RIADITEĽSKÉ VOĽNO pre žiakov 6. – 9. ročníka dňa 18.5.2022

     • Riaditeľ Základnej školy s materskou školou, Ulica sv. Gorazda 1, Žilina oznamuje, že

      udeľuje 18. mája 2022 RIADITEĽSKÉ VOĽNO pre žiakov 6. – 9. ročníka

      z dôvodu organizačného zabezpečenia testovania piatakov v rámci Testovania 5.

      Žiaci 6. až 9. ročníka budú v daný deň automaticky odhlásení z obedov v školskej jedálni.

      V prípade, že budete mať záujem o stravovanie v tento deň, musíte svoje dieťa individuálne prihlásiť.

     • MOJA - NAŠA RODINA

     • RODINA

      Rodina je ako strom,

      chráni všetko čo je v ňom.

      My sme veľká rodina,

      otec, mama, sestra, brat a ja.

      K tomu ešte babka, dedko

      a to veru nie je všetko.

      Teta, ujo bratranec,

      krstná, krstný na koniec.

       

      Dnes je Svetový deň rodiny. Pripomína si ho celý svet. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. V našom oddelení ŠKD sme sa o rodine tiež porozprávali. Vieme, že rodina je domov, kde sa vždy radi vraciame. Ľúbime ju! Aj keď občas prídu búrky, no vždy vyjde slniečko a pošteklí nás na líčko. A je dobre. Taký je život.

      No my vieme, že naše oddelenie má aj druhú rodinu. Je ňou Naša školská rodina. Sú to naše triedne pani učiteľky. Ony sú akoby našou školskou mamou. Pomáhajú nám, stoja pri nás a hlavne, učia nás v škole všetko, čo do života potrebujeme. Máme aj našu pani vychovávateľku. Tá s nami trávi čas po škole. A nakoniec sme tu my, všetci spolužiaci. Každý deň sa spolu po škole stretávame v klube ŠKD. Hráme sa, tvoríme a niečo nové sa aj dozvieme. Učíme sa aj to, ako spolu vychádzať, aby nám to v klube "fungovalo". Máme sa radi a veríme, že nám to vydrží po celý čas strávený v škole.

      Krásny Deň rodiny vám vsetkým želajú žiaci 6. oddelenia ŠKD spolu s Katkou

     • V prírode o prírode

     • Naši najmenší žiaci, áčkari a béčkari, sa rozhodli, že sa nebudú učiť v škole, ale v prŕode.

      Bol krásny májový deň a tak sa vybrali do Bôrického parku.

      V tieni vysokých stromov určovali druhy bylín a listov. Zbierali kamienky do svojich projektov.

      Pre spolužiakov si pripravili osemsmerovku.

      Nezabudli na chutnú desiatu, ktorú im nachystala mamina do ruksaku.

      A po usilovnej práci si  radostne zašportovali.

       

     • Deň rodiny 3.A

     • Mám prekrásny úkryt, a tým je moja rodina.  José Carreras

           15.máj, deň venovaný našim mamičkám, oteckom, babičkám, deduškom, súrodencom a všetkým, ktorých veľmi ľúbime- NAŠEJ RODINE.

          Aj tento rok si naši tretiaci pre Vás pripravili krátke tanečné pásmo pod názvom Pomáda. Veríme, že programom potešíme Vaše srdiečka a prežijete krásny slávnostný deň.

            Prajeme príjemný umelecký zážitok.

       

     • Zápis do materskej školy

     •  Zápis do materskej školy na školský rok 2022/2023 bude prebiehať

      od 11. mája do 13. mája 2022.

      V uvedenom termíne si môže zákonný zástupca podať žiadosť osobne, prípadne poštou na tlačive, ktoré si môžete stiahnuť TU (žiadosť do MŠ)

      Uprednostňujeme osobné podanie žiadosti a prítomnosť dieťaťa na zápise.

      Je potrebné priniesť rodný list dieťaťa.

      Zákonný zástupca dieťaťa je povinný materskej škole doručiť písomnú žiadosť podpísanú oboma rodičmi spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od pediatra, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa.

      V prípade, že sa z vážnych dôvodov nemôže niektorí zo zákonných zástupcov podpísať žiadosť, treba postupovať podľa usmernenia z MŠVVaŠ SR:

      https://www.minedu.sk/usmernenie-k-prijimaniu-deti-na-predprimarne-vzdelavanie-do-materskej-skoly-na-skolsky-rok-20222023/

      V prípade, že ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, je nutné k žiadosti a k potvrdeniu o zdravotnom stave dieťaťa priložiť aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

      Kritéria prijatia:

      Prednostne sa budú prijímať

      - deti, ktoré nastupujú na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania,

      - deti. ktorých rodičia požiadajú o predčasné plnenie povinného predprimárneho vzdelávania,

      -  deti, ktoré dovŕšili 3 roky do 31.8.2022.

      V prípade zvýšeného záujmu o MŠ budú uprednostnené:

      -   deti, ktorých súrodenec už navštevuje tunajšiu MŠ

      -   deti s trvalým pobytom na území mesta Žilina

      -   deti zo sociálne znevýhodneného prostredia

      Rodič podáva žiadosť osobne v MŠ v čase od 7:00 do 16:00 (prípadne poštou).

      Od 1. septembra 2021 je predprimárne vzdelávanie v materskej škole ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky pre päťročné deti povinné.

     • MOJEJ MAMIČKE

     • "Mama je domov,

      kde svoju radosť môžeš vysloviť,

      mama je slnko,

      čo dokáže tvoje slzy vysušiť,

      mama je vrúcne objatie,

      cit a pohladenie,

      mama je tá, ktorá má

      vždy pre teba pochopenie."

      Mama je dar!

      Naše drahé mamičky a babičky!

      Sme šťastní, že vás máme! Svet je krajší a žiarivejší. Prijmite od nás malý darček, ktorý sme pre vás s láskou vyrobili. Nech za nás vysloví, ako radi vás máme, a čo pre nás znamenáte. Ďakujeme za vašu lásku a trpezlivosť, s akou sa o nás staráte. Ľúbime vás!!!

      Všetko najlepšie milé naše mamičky a babičky!

      Žiaci 6. oddelenia

     • „MATKA: Najkrajšie slovo na perách ľudstva.“ Kahil Gibran

     •       Mamička - milá, starostlivá, ktorá prebdela nie jednu noc pri našej postieľke a ofúkala „boľačku“. Sledovala prvé naše krôčky a vedela dať slovám najkrajšiu podobu. Práve tie Tvoje boli vždy najláskavejšie a plné nehy.

             Patrí Ti za ne vrúcna vďaka a uznanie.

       

     • "Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný." Seneca

     •         Ani našim žiakom z 3.A nie je ľahostajný osud  našej planéty, prírody, nášho okolia. Už tradične si 22.apríla pripomíname Deň Zeme. Aj tento rok sme si uctili našu krásnu Zem rôznymi aktivitami.

              Ako sa nám darilo, si môžete pozrieť v našej galérii.

     • Zlatý Amos SR

     • A máme ďalšieho učiteľa, ktorý postúpil vďaka svojim žiakom do celoslovenského finále v ankete o najobľúbenejšieho učiteľa!!! Našu školu bude reprezentovať 15. júna 2022 v Pezinku. Ak chcete vyhrať 100 eur a podporiť nášho pána učiteľa,  zahlasujte za neho: https://www.zlatyamos.sk/hlasovanie/ Má číslo 12. ĎAKUJEME

       

     • "Bylinka šampiónka"

     • Sadíme semienka

      Sadíme semienka do zeme,

      čo nám z nich narastie nevieme.

      Pekne ich vložíme do hliny,

      bude z nich šalát, či kvetiny?

       

      Ak šalát vyrastie zo zeme,

      zdravší a mocnejší budeme.

      No a keď kvietok sa objaví,

      bude svet krajší a voňavý.

      S príchodom jari sa naše 6. oddelenie ŠKD zapojilo do súťaže "Moja malá záhradka" s obchodným reťazcom Kaufland. Už sme sa pochválili, ako krásne sme semienka posadili. Celý priebeh nášho pestovania sme sledovali a dokumentovali. O našu záhradku sme sa s láskou starali. Pravidelne zalievali, zabezpečovali dostatok slniečka a každý deň sme našimi očkami  ťahali semienka von zo zeme. Nie všetkým sa chcelo, no našli sa niektoré, ktoré nás potešili. Zo zeme sa ako prvá vytiahla žerucha. A práve tá sa stala našou šampiónkou záhradky, ktorú sme aj výtvarne zvečnili. Ešte nás potešil ľadový šalát, mrkva, koriander, petržlen, petržlenová vňať, fenikel.

      Toto všetko sme spracovali a poslali do súťaže. Veľmi sme sa zo záhradky tešili a veríme, že naše pestovanie bude mať úspech.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • Deň Zeme

     • Dňa 22.4.2022 sa žiaci 6.B triedy sa v spolupráci s Mestskou políciou v Žiline a s odborníkmi z Národného parku Malá Fatra zúčastnili krásnej ekologickej akcie v Lesoparku Žilina. Prebiehala teoretická časť ozrejmením fauny a flóry v našom okolí. Popri prechádzke sa žiaci pričinili ku skrášleniu a čistote obce a vyzbierali odpad. Potom spoločne našli vhodné miesto na zavesenie búdky pre sýkorky. Akcia sa vydarila, ďakujeme.

     • ATLANTIS – centrum poznania a zážitkov

     • V jedno slnečné jarné ráno sme sa vybrali na exkurziu do Levíc. / 1.A,B, 3.A a 5.A /

      Navštívili sme zážitkové centrum fyzikálnych a chemických zákonov a očných klamov – ATLANTIS.

      Z rôznych ponúkaných interaktívnych programov sme si my tretiaci s piatakmi vybrali Tajomstvo faraóna, kde sme sa stali svedkami mumifikácie a iných obradných zvykov v starovekom Egypte.

      My, najmenší návštevníci, sme sa vrátili do čias dinosaurov. Zahrali sme sa na paleontológov a vykopali v piesku pozostatky pravekých jašterov. V dokumentárnom filme sme si overili svoje poznatky o rôznych druhoch a ich živote.

      Spoločne sme navštívili  Rokfortskú strednú školu pre čarodejníkov, kde študoval slávny čarodejník Harry Potter.

      Zrovna sme sa zúčastnili rozdeľovania študentov do jednotlivých fakúlt. Každý sa chcel dostať do Chrabromilu, ale niektorým sklamaným deťom sa ušiel neslávny Slizolin.

      Po náročnej práci na stavbe, kde malí stavbári prvýkrát obsluhovali žeriav, nakladali drevené tehly do fúrika a postavili si domček, sa zabavili v bublinovom svete.

      Na záver sme sa ocitli v lávovom nebezpečenstve a v pazúroch desivých tvorov v džungli vo virtuálnom svete.

      Po nakúpení rôznych suvenírov, sme sa konečne, plní zážitkov a poznania vrátili domov.

      Vyberte sa do Atlantisu aj vy, určite neobanujete!!! Atlantisti a Mima

     • 22. apríl - Deň Zeme

     • ZEM je krásna planéta,

      v modrých šatách odetá.

      Máš tu mamku, ocka, babku,

      s dedkom chodíš na prechádzku.

      Krajom lesa veveričky,

      pijú vodu zo studničky.

      Vedľa teba motýľ zlietol,

      pije sladký nektár z kvetov.

      Môžeš dýchať čerstvý vzduch,

      nadýchnuť sa z plných pľúc.

      Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Našou snahou by malo byť chrániť si jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na zemi.

      V našom 6. oddelení ŠKD sme sa tejto téme venovali tieto posledné 3 dni. Rozprávali sme sa, tvorili sme, boli sme v školskej záhrade, kde sme boli načerpať silu a energiu z našich rozkvitnutých stromov. Dnešný deň sme zbierali odpadky, ktoré sa nachádzali v okolí našej školy. A veru, nebolo ich málo. Mali sme radosť, pretože sme si uvedomili, že čisté prostredie na nás pozitívne vplýva a aj sa nám to samozrejme viac páči. Bodaj by tých odpadkov nebolo po zemi toľko!

      Je len na nás, ako sa k problematike znečisťovania našej planéty postavíme my sami. Skúsme byť príkladom, robme tak, aby sme sa za seba nemuseli hanbiť. Naša matička Zem sa nám za to poďakuje a odmení nás krásnou a zdravou prírodou s čistým vzduchom. Jej by mala patriť naša úcta a láska.

      Nezabúdajme, že každý deň môže byť Dňom Zeme!!!

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • Svetový deň letectva a kozmonautiky v ŠKD

     • Na oslavu dňa, kedy sa dostal do vesmíru prvý človek Jurij Alexejevič Gagarin, sa deti z 1. oddelenia ŠKD aspoň na chvíľku stali kozmonautmi a vyleteli do neznáma skúmať čaro vesmíru.

     • VEĽKONOČNÉ TVORENIE V ŠKD

     • "Korbáč, vodu, kraslic moc,

      nech prinesie Veľká noc.

      Zdravie, šťastie, úsmev v tvári,

      želáme Vám k sviatkom jari."

      Celý Veľký týždeň sa v našom 6. oddelení ŠKD niesol v duchu tradícií a čaru Veľkej noci. Pripomenuli sme si, v čom je tajomstvo Veľkej noci, čo pre nás znamenajú tieto sviatky jari. Každý z nás doma zachováva určité zvyky a tradície. U každého z nás sú niečím výnimočným, každý ich prežívame inak. No v jednom ich máme spoločné. Chceme byť so svojimi blízkymi, chceme byť spolu a prežívať tieto dni v radosti, láske, pokoji a veselosti.

      V ŠKD sme dni pred Veľkou nocou tvorili, rozprávali sme si naše zvyky, tradície, vinše, aké sú symboly Veľkej noci. Pozreli sme si, ako si  zachovávajú tradície jednotlivé kúty Slovenska. Tieto zvyky a tradície sú našim bohatstvom, preto si ich aj my chceme uchovať a šíriť ďalej.

      Pokojné, radostné a požehnané sviatky Veľkej noci Vám všetkým zo srdca želajú žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka.