• "ČO SI VÁŽIME, TO SI CHRÁNIME..."

     • Každé ročné obdobie má svoje čaro a v každom z nich mnoho významných dní. V časoch našich predkov sa v jarnom období zvyky a obyčaje koncentrovali do troch skupín, ktoré mali pozitívne ovplyvniť očakávanie zmeny v prírode. V slovenskom zvykosloví to bolo predovšetkým vynášanie Moreny a prinášanie ozdobnej ratolesti — nového leta. V ďalšej skupine boli zvyky veľkonočného týždňa, ktoré mali zabezpečiť prosperitu hospodárstva pred začiatkom jarných prác. Do tretej skupiny zaraďujeme zvyky jurského cyklu, smerujúce k letnému obdobiu.

      V našom 8. odd. ŠKD  sme s prichádzajúcou jarou trávili dni venované dvojmesačnému projektu  ,,Čo si vážime, to si chránime... Počas neho sme si jeden zo starých zvykov, ktorý deti nepoznali,  opäť oživili. Najskôr sme si povedali, kto Morena je, načo slúžila, ako sa tvorí, pozreli si viacero videozáznamov jej vynášania z rôznych kútov Slovenska a pustili sa do tvorby. Krátkym pásmom sa na záver rozlúčili so zimou. Po príjemných zážitkoch s Morenou, v predveľkonočnom období sme viedli rozhovory o zvykoch, ktoré udržujú deti vo svojich rodinách, naplnili košík vajíčkami a staršie ponožky dostali nový tvar v podobe zajačikov. Hneď po sviatkoch nás čakal ďalší významný dátum, a to 22.4.2022 svetový deň Zeme. Podobne ako v týždni pripomínania si Svetového dňa vody, v tohtoročnej výzve venovanej podzemnej vode 22.3., z ktorého príspevky už boli zverejnené, v diskusiách predviedli deti svoje vedomosti o znečisťovaní a postupnom ničení našej planéty. Navrhovali riešenia ako ju chrániť, rozprávali o tom, čo pre ňu oni/ony sami robia a podobne.  Keď bolo všetko povedané, s úsmevom na tvári ale i vážnosťou vtláčali odkaz krásnej zeleno-modrej  budúcnosti na papier, ktorý zdobí stenu nášho oddelenia a zároveň je tak, ako celý projekt pre nás pripomienkou, že si máme vážiť a chrániť, čo nám matka Zem dáva, rovnako tak kultúrne bohatstvo, zvyky a tradície nášho rodného Slovenska.

      Žiaci 8. oddelenia ŠKD a Slávka

     • "V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH"

     • "Hore hlavu vypni hruď,

      ako jedľa rovný buď.

      Kto sa stále hrbatí,

      ten má chrbát guľatý."

       

      Naše poobedie v ŠKD sa nieslo v duchu cvičenia, pohybu a hier. Všetci dobre vieme, aké pozitívne účinky má pohyb na naše telo. A nielen naň. Cvičenie a pohyb zlepšujú našu náladu, dodávajú energiu a celkovo nám dávajú dobrý pocit, že sme pre seba niečo užitočné urobili. Dokonca pravidelným cvičením sme zručnejší, máme lepšiu pamäť, lepšie sa nám dýcha, zlepšuje sa nám trávenie  a čo je najdôležitejšie, cvičenie a pohyb majú priaznivý vplyv na naše srdiečko. A o to by sme sa mali starať čo najlepšie.

      Vždy, keď nám to počasie dovolí, vybehneme von a ihrisko je naše!

      Športu zdar!!!

      "So zdravým telom budete môcť veľa urobiť,

      s chorým neviem čo budete môcť urobiť." 

      (Ignác z Loyoly, katolícky svätec)

       

      Povzbudení do ďalšieho pohybového dňa žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka.

     • RIADITEĽSKÉ VOĽNO pre žiakov 6. – 9. ročníka dňa 18.5.2022

     • Riaditeľ Základnej školy s materskou školou, Ulica sv. Gorazda 1, Žilina oznamuje, že

      udeľuje 18. mája 2022 RIADITEĽSKÉ VOĽNO pre žiakov 6. – 9. ročníka

      z dôvodu organizačného zabezpečenia testovania piatakov v rámci Testovania 5.

      Žiaci 6. až 9. ročníka budú v daný deň automaticky odhlásení z obedov v školskej jedálni.

      V prípade, že budete mať záujem o stravovanie v tento deň, musíte svoje dieťa individuálne prihlásiť.

     • MOJA - NAŠA RODINA

     • RODINA

      Rodina je ako strom,

      chráni všetko čo je v ňom.

      My sme veľká rodina,

      otec, mama, sestra, brat a ja.

      K tomu ešte babka, dedko

      a to veru nie je všetko.

      Teta, ujo bratranec,

      krstná, krstný na koniec.

       

      Dnes je Svetový deň rodiny. Pripomína si ho celý svet. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. V našom oddelení ŠKD sme sa o rodine tiež porozprávali. Vieme, že rodina je domov, kde sa vždy radi vraciame. Ľúbime ju! Aj keď občas prídu búrky, no vždy vyjde slniečko a pošteklí nás na líčko. A je dobre. Taký je život.

      No my vieme, že naše oddelenie má aj druhú rodinu. Je ňou Naša školská rodina. Sú to naše triedne pani učiteľky. Ony sú akoby našou školskou mamou. Pomáhajú nám, stoja pri nás a hlavne, učia nás v škole všetko, čo do života potrebujeme. Máme aj našu pani vychovávateľku. Tá s nami trávi čas po škole. A nakoniec sme tu my, všetci spolužiaci. Každý deň sa spolu po škole stretávame v klube ŠKD. Hráme sa, tvoríme a niečo nové sa aj dozvieme. Učíme sa aj to, ako spolu vychádzať, aby nám to v klube "fungovalo". Máme sa radi a veríme, že nám to vydrží po celý čas strávený v škole.

      Krásny Deň rodiny vám vsetkým želajú žiaci 6. oddelenia ŠKD spolu s Katkou

     • V prírode o prírode

     • Naši najmenší žiaci, áčkari a béčkari, sa rozhodli, že sa nebudú učiť v škole, ale v prŕode.

      Bol krásny májový deň a tak sa vybrali do Bôrického parku.

      V tieni vysokých stromov určovali druhy bylín a listov. Zbierali kamienky do svojich projektov.

      Pre spolužiakov si pripravili osemsmerovku.

      Nezabudli na chutnú desiatu, ktorú im nachystala mamina do ruksaku.

      A po usilovnej práci si  radostne zašportovali.

       

     • Deň rodiny 3.A

     • Mám prekrásny úkryt, a tým je moja rodina.  José Carreras

           15.máj, deň venovaný našim mamičkám, oteckom, babičkám, deduškom, súrodencom a všetkým, ktorých veľmi ľúbime- NAŠEJ RODINE.

          Aj tento rok si naši tretiaci pre Vás pripravili krátke tanečné pásmo pod názvom Pomáda. Veríme, že programom potešíme Vaše srdiečka a prežijete krásny slávnostný deň.

            Prajeme príjemný umelecký zážitok.

       

     • MOJEJ MAMIČKE

     • "Mama je domov,

      kde svoju radosť môžeš vysloviť,

      mama je slnko,

      čo dokáže tvoje slzy vysušiť,

      mama je vrúcne objatie,

      cit a pohladenie,

      mama je tá, ktorá má

      vždy pre teba pochopenie."

      Mama je dar!

      Naše drahé mamičky a babičky!

      Sme šťastní, že vás máme! Svet je krajší a žiarivejší. Prijmite od nás malý darček, ktorý sme pre vás s láskou vyrobili. Nech za nás vysloví, ako radi vás máme, a čo pre nás znamenáte. Ďakujeme za vašu lásku a trpezlivosť, s akou sa o nás staráte. Ľúbime vás!!!

      Všetko najlepšie milé naše mamičky a babičky!

      Žiaci 6. oddelenia

     • „MATKA: Najkrajšie slovo na perách ľudstva.“ Kahil Gibran

     •       Mamička - milá, starostlivá, ktorá prebdela nie jednu noc pri našej postieľke a ofúkala „boľačku“. Sledovala prvé naše krôčky a vedela dať slovám najkrajšiu podobu. Práve tie Tvoje boli vždy najláskavejšie a plné nehy.

             Patrí Ti za ne vrúcna vďaka a uznanie.

       

     • "Ak žiješ v súlade s prírodou, nikdy nebudeš chudobný." Seneca

     •         Ani našim žiakom z 3.A nie je ľahostajný osud  našej planéty, prírody, nášho okolia. Už tradične si 22.apríla pripomíname Deň Zeme. Aj tento rok sme si uctili našu krásnu Zem rôznymi aktivitami.

              Ako sa nám darilo, si môžete pozrieť v našej galérii.

     • Zlatý Amos SR

     • A máme ďalšieho učiteľa, ktorý postúpil vďaka svojim žiakom do celoslovenského finále v ankete o najobľúbenejšieho učiteľa!!! Našu školu bude reprezentovať 15. júna 2022 v Pezinku. Ak chcete vyhrať 100 eur a podporiť nášho pána učiteľa,  zahlasujte za neho: https://www.zlatyamos.sk/hlasovanie/ Má číslo 12. ĎAKUJEME

       

     • "Bylinka šampiónka"

     • Sadíme semienka

      Sadíme semienka do zeme,

      čo nám z nich narastie nevieme.

      Pekne ich vložíme do hliny,

      bude z nich šalát, či kvetiny?

       

      Ak šalát vyrastie zo zeme,

      zdravší a mocnejší budeme.

      No a keď kvietok sa objaví,

      bude svet krajší a voňavý.

      S príchodom jari sa naše 6. oddelenie ŠKD zapojilo do súťaže "Moja malá záhradka" s obchodným reťazcom Kaufland. Už sme sa pochválili, ako krásne sme semienka posadili. Celý priebeh nášho pestovania sme sledovali a dokumentovali. O našu záhradku sme sa s láskou starali. Pravidelne zalievali, zabezpečovali dostatok slniečka a každý deň sme našimi očkami  ťahali semienka von zo zeme. Nie všetkým sa chcelo, no našli sa niektoré, ktoré nás potešili. Zo zeme sa ako prvá vytiahla žerucha. A práve tá sa stala našou šampiónkou záhradky, ktorú sme aj výtvarne zvečnili. Ešte nás potešil ľadový šalát, mrkva, koriander, petržlen, petržlenová vňať, fenikel.

      Toto všetko sme spracovali a poslali do súťaže. Veľmi sme sa zo záhradky tešili a veríme, že naše pestovanie bude mať úspech.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka