• AKO SME UPCYKLOVALI

     • Dennodenne vytvárame neskutočné množstvo odpadu. Niekedy len recyklovať či separovať nie je dostatočné. Tiež sa pýtate, čo vieme spraviť viac? Aj my sme boli zvedaví. A dozvedeli sme sa niečo veľmi zaujímavé a dôležité. Začali sme upcyklovať!!!

      Čo je to upcyklácia?

      Pre niekoho nové slovo. Bolo aj pre nás. No už nie je. V našom 6. oddelení ŠKD sme sa toho o tomto slove dozvedeli oveľa viac. 

      Upcyklácia je spôsob kreatívneho znova využitia vecí, pre ktoré by sme už ďalšie využitie nenašli a skončili by ako odpad. V našom eko projekte s názvom EKO SOS sme upcyklovanie maximálne využili. Dali sme veciam druhú šancu. Niektoré výrobky sme už zverejnili. Len ich pripomenieme. Zhotovili sme vtáčie kŕmidlá, potom sme pre našich blízkych zhotovili vankúšiky a teraz najnovšie sme si vyrobili stojany na perá. Použili sme plechovky z trvanlivých potravín. Tie sme ozdobili - omotali vlnou, ktorú sme použili zo starých pletených čiapok, čeleniek, či svetríkov, ktoré by sa inak vyhodili. Nakoniec sme ich kreatívne ozdobili a vznikli nám krásne nové stojany na perá. Teraz nám veselo zdobia naše detské izbičky.

      Odkaz od nás pre nás: 

      1. recykluj!

      2. redukuj!

      3. upcykluj - použi znova!

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • 22.3. Svetový deň vody

     • "Voda, to je kamarát,

      preto ju má každý rád.

      Kvapka kvapká - len sa leje,

      kvapôčka sa na nás smeje.

      Pošteklí nás na líčka,

      naša vzácna vodička.

      Aj keď padá z neba,

      CHRÁNIŤ NÁM JU TREBA!!!

       

      22. marec je Svetovým dňom vody. Aj my, žiaci 6. oddelenia ŠKD sme si tento významný deň pripomenuli. Voda je náš najvzácnejší prírodný dar, bez ktorého by nebol život na zemi. Bez vody by nebolo ani jedlo, bez jedla by sme neboli my...

      Okrem iného sme sa rozprávali o význame vody, hlavne pitnej. Už vieme, ako funguje kolobeh vody, a prečo sa deje. Na interaktívnej tabuli sme si pozreli krásny dokumentárny film, nakreslili sme si obrázok kolobehu vody a na samotný záver sme si vyrobili čelenky s motívom kvapky vody. 

      Zdroje pitnej vody sa neustále zmenšujú, až strácajú. Preto je veľmi dôležité vážiť si ju a zbytočne ňou neplytvať. Sú vo svete krajiny, kde je nedostatok pitnej vody a miestami si ju musia kupovať.

      Voda je tekutina života, voda je záchranca a voda je súčasť nášho každodenného života. Preto, starajme sa o ňu, vážme si ju, a neplytvajme ňou. Je to na každom z nás. Je na každom z nás, čo tu po sebe zanecháme pre budúce generácie a aký bude ďalší život na zemi.

       

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • Malí programátori v LOGISCOOL

     • Dňa 3.3.2022 sa žiaci 3.A zúčastnili ukážkovej hodiny programovania v LOGISCOOL. Ponorili sa do virtuálneho sveta. Za pomoci skúseného inštruktora uja Andreja sa naučili naprogramovať svoju prvú počítačovú hru pod názvom Útek pred vesmírnymi slimákmi.

      Kamaráta robota naučili prekonávať prekážky a zdolávať nástrahy z vesmíru. Bola to veľká zábava! Poriadne si potrápili svoje hlavičky.

      Ak by ste aj vy prejavili záujem o programovanie, vytváranie počítačovej hry, editovanie videa či zdokonalenie sa v počítačových zručnostiach, môžete sa prihlásiť na kurzy v Logiscool Žilina.

      A my všetci ďakujeme  p. Ing. Jozefovi Benikovskému, manažérovi Logiscool Žilina, za možnosť nazrieť do tajomstiev programovania.

     • Karneval v 2.A a 4.A

     • Konečne sme sa dočkali“, povedali si deti 2. A a 4. A triedy ráno 28. februára 2022 keď vstúpili do školy. Počas vyučovania nedočkavo pokukovali po hodinách, kedy nadíde dlho očakávaný karneval. Karneval zorganizovala pani vychovávateľka Janka v spolupráci s triednymi pani učiteľkami Dankou a Miškou.

      Počas karnevalu si mohli deti zatancovať, zasúťažiť a občerstviť sa. Fašiangové masky boli nápadité a hýrili všetkými farbami. Každá maska mohla ukázať svoju obratnosť, šikovnosť i zmysel pre humor. Deti si domov odnášali nielen radosť z príjemne prežitých chvíľ, ale aj sladkú odmenu.

      Poďakovanie patrí pani vychovávateľke Paťke za pomoc pri súťažiach, pani Kosturíkovej za zabezpečenie chutného občerstvenia pre deti.

      Už teraz sa tešíme na karneval o rok.

     • Olympijský týždeň v 3. oddelení ŠKD

     • V duchu olympijských hier sme so žiakmi z 3. oddelenia ŠKD prežili týždeň plný zábavy a športu.  Našu olympiádu sprevádzalo nadšenie, ale aj nával emócií. Žiaci mali možnosť si preskúšať svoje športovo-pohybové zdatnosti v súťažiach ako biatlon, hokejový curling, hod „snehovou“ guľou a lyžovanie. Pravú olympijskú atmosféru dopĺňali nadšení obdivovatelia súťažných tímov a medaile pre víťazov.

     • KARNEVAL 8. ODDELENIA

     • Lúčenie sa s fašiangovým obdobím karnevalom je tradícia, ktorú zachovávajú i žiaci 4.C a 4.D.

      Hudba, spev a tanec, zábavné súťaže i dobroty našich mám nikdy nesmú chýbať. Aj tento rok tomu nebolo inak. Vybrať najoriginálnejšiu i najkrajšiu masku nebolo vôbec ľahké, ale i s tým si žiaci poradili. Celým karnevalom nás sprevádzala basa - symbol zábavy, radosti a veselia, ktorú víťazi v závere, na znak prichádzajúceho pôstu - stíšenia sa, odložili do kúta, kde ostane až do Veľkej noci.

      Žiaci 8. oddelenia a Slávka

     • Deň plný radosti a smiechu v 3.A

     •    Fašiangové obdobie je spojené so zábavou, KARNEVALOM a hodovaním.  Nebolo tomu inak ani u nás v 3.A triede. Spolu s p. učiteľkou a p. vychovávateľkou Paťkou sme prežili deň plný radosti a smiechu, obohatený o krásne zážitky.

          Veď posúďte sami!

     • FAŠIANGOVÝ KARNEVAL

     • "Karneval už prišiel sem,

      splní sa nám všetkým sen.

      Muziku si nachystáme,

      piesne pekné zaspievame.

      Zabavme sa spolu všetci,

      veľké a aj malé deti.

      Fašiang je čas hojnosti,

      najedz sa do sýtosti.

      Za dverami pôst je, však?

      Vezme husliam, base slák."

      "Fašiangy sa krátia, už sa nenávratia."

      Aj my, 6. oddelenie ŠKD sme sa naším karnevalom rozlúčili s časom zábavy a hojnosti. Náš karneval sa niesol v duchu veľkej zábavy, smiechu a radosti. Zatancovali sme si, zaspievali a aj zasúťažili. Spoločne sme si prichystali aj občerstvenie, ktoré chutilo určite všetkým. 

      Odmenou nám bol krásny pocit, že sme sa mohli spoločne zabaviť a stráviť spolu pekné a veselé popoludnie. Na záver každý dostal malú pozornosť a diplom za krásne pripravené masky.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • Karneval v 1. oddelení ŠKD

     • V karnevalovej nálade sme s 1. A, 1.B a 5.B pokračovali aj v poobednom ŠKD.

      Spoločne sme sa zabavili pri stoličkovom tanci, zatrsali s JustDance a dopapali všetky dobroty, ktoré maminky na karneval poslali.

      Keďže jeden karnevalový deň bol pre deti málo, podobne sme sa zabávali aj ďalšie popoludnia. Vyrobili sme si klaunovské čiapky a maľovali sme si na tvár pokémonov, zvieratká či kvietky. Deťom sa maľovanie tak páčilo, že boli farebné od hlavy až po päty, skoro celý ďalší týždeň :)

     • MOJA - NAŠA MALÁ ZÁHRADKA

     • Obchodný reťazec Kaufland dal možnosť školám zapojiť sa do projektu "Moja malá záhradka". Prvých 2000 prihlásených tried dostali tú šancu a získali kompletný pestovateĺský balíček semien na realizovanie tohto projektu.

      "Mrkva, hrášok, cuketa,

      to je páni dobrota.

      V každom kúsku zeleniny,

      nachádzajú sa vitamíny.

      Choroba, tá ma neskolí,

      nikde ma nič nebolí."

      Naše 6. oddelenie ŠKD malo to šťastie, stihli sme to a balíček semien nám dorazil. Kúpili sme zeminu, zakoreňovače a výsadba mohla začať. Každý žiak mal možnosť zasadiť si semiačko, ktoré si vybral. Takto posadené semiačka sme výdatne zaliali vodou, uložili na slnečné miesto a budeme už len čakať, kedy nám rastlinky začnú klíčiť. Do polovice mája budeme rastlinky pozorovať, fotiť a tú  najkrajšiu neskôr aj nakreslíme a pošleme do súťaže o skvelé ceny. Držte nám palce, nech nám rastlinky pekne vyklíčia a my sa budeme môcť z nich tešiť.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka.

     • Samotesty pre žiakov

     • Samotestov pre žiakov máme momentálne dostatok. Príďte si ich vyzdvihnúť. Na žiaka je určené jedno balenie obsahujúce 5 kusov testov. Tieto testy sú pravdepodobne posledné, preto ak sa rozdajú, už ďalšie k dispozícii nebudú.

      Prostredníctvom edupage je potrebné zaslať informáciu o vykonaní testu.

     • Prerušenie prevádzky v MŠ v triede lienky

     • Riaditeľstvo ZŠ s MŠ oznamuje, že prerušuje prezenčný výchovno-vzdelávací proces v triede lienky. V triede bude prebiehať karanténa od 24.2.2022 do 28.2.2022 (vrátane). Deti nastúpia do MŠ v pondelok 1.3.2022 ak 24 hodín predtým mebudú mať žiadne príznaky.

     • Prerušenie prevádzky v MŠ v triede slniečka

     • Riaditeľstvo ZŠ s MŠ oznamuje, že prerušuje prezenčný výchovno-vzdelávací proces v triede slniečka. V triede bude prebiehať karanténa od 23.2.2022 do 27.2.2022 (vrátane). Deti nastúpia do MŠ v pondelok 28.2.2022 ak 24 hodín predtým mebudú mať žiadne príznaky.

     • VALENTÍNSKY DARČEK

     • "Valentínska pusinka skončí ti na líčku,

      potom ešte dostaneš červenú ružičku.

      K tomu kus môjho srdiečka do dlane,

      s ktorým moja láska, navždy ti zostane."

      Od sviatku sv. Valentína ubehol už týždeň. No naše 6. oddelenie ŠKD nebolo kvôly karanténe celé. Darčeky, ktoré sme zo srdca a s láskou vyrobili, sme chceli odovzdať niekomu blízkemu spoločne. Tak sme sa dočkali. Dnes sme s našimi vankúšikmi urobili radosť už všetci. 

      Vankúšiky, ktoré sme vyrobili, veríme, že potešia. Nielenže sú krásne a s láskou robené, ale sú aj EKO. Naše 6. oddelenie celý február pracovalo na triednom projekte "EKO SOS".

      Naším cieľom bolo "Dať veciam druhú šancu." Tieto naše vankúšiky sú vyrobené z látky, ktorá bola nazvyš, vyzdobené sú jednoduchou kresbou srdiečka a vyplnené sú odpadovým papierom zo skartovačky. Čiže, nič sme nemuseli kupovať, a tak sme svojou troškou prispeli k ochrane životného prostredia.

      "Prejavujme si lásku každý deň a rozdávajme radosť a úsmev okolo seba všade tam, kam pôjdeme."

      S láskou žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • Deň plný lásky 3.A

     • „Láska ide cez žalúdok.“

      V tomto duchu sa niesla atmosféra v našej triede počas valentínskeho dňa.

      Začali sme ho prípravou chutnej slávnostnej desiatej. Každý žiak dostal svoju vlastnú panvičku, na ktorej si pripravil srdiečkové párky s vajíčkom. Samozrejme, nemohla chýbať cereálna hrianka so zeleninkou.

      Na čítaní s porozumením sme pokračovali objavovaním valentínskych zaujímavostí.

      Dozvedeli sme sa, kto bol sv. Valentín. Prečo je tento deň  označovaný ako "Deň zamilovaných.“ Vypočuli sme si vyznanie lásky ĽÚBIM ŤA v 19 jazykoch. A neverili by ste, bola to zábava.

      Na valentínskej matematike sme vylúštili, z akého jazyka pochádza meno Valentín a čo v preklade znamená. 

      Naše pršteky sme potrápili na pracovnom vyučovaní. Učili sme sa prišívať gombíčky a šiť. Podarilo sa nám vykúzliť naozaj krásne srdiečkové vankúšiky. S láskou sme ich vyrobili pre tých, ktorých ľúbime najviac na svete -  naše mamičky a oteckov.

                  A aký by to bol Valentín bez valentíniek. Tie sme pripravili na hodine informatiky. Mali sme z nich obrovskú radosť. Veď posúďte sami.

      No a na záver, samozrejme, prišla valentínska pošta. 📩💞  Vlastnoručne vyrobené srdiečka sme si pripevnili na chrbát. Počas krásnych ľúbostných piesní sme si na ne písali vyznania, milé slová a poďakovania.

      Prajeme Vám, aby ste každý deň prežívali naplnení láskou, porozumením a radosťou  v kruhu Vašej milovanej rodiny 💝 .