• Obrovské ďakujem od AMOSA :)

     • Obrovské ĎAKUJEM vyslovujem vštkým žiakom, rodičom i priateľom, ktorí za mňa hlasovali a podporovali ma. Cenu za hlasovanie som síce nevyhral, ale aj tak VÁM VŠETKÝM ĎAKUJEM. Na podujatie ma prišli podporiť žiaci 7. A a 8. A, kde ich hlasné povzbudzovanie prebilo všetkých naokolo. Anketu si poriadne užili a odchádzali s množstvom skvelých zážitkov. Už teraz sa pripravujú na to, koho budúci rok opäť prihlásia :)

     • Ďakujeme ocinkovia, že vás máme! 3.A

     •            „Otec. Prvý hrdina svojho syna. Prvá láska svojej dcéry.“

               Aj ockovia majú svoj deň. Tretia júnová nedeľa patrí našim drahým otcom, oteckom, tatinkom, tatušom, ocinkom. Aj oni si zaslúžia, aby sme sa im poďakovali za starostlivosť, lásku a obetavosť. Veď niektoré hry, tajomstvá a zážitky môžeme zažiť len s nimi.

                 Ďakujeme ocinkovia, že vás máme.

     • DEŇ OTCOV V ŠKD

     • OTCOVA NÁRUČ

      Môj ocko je hlava rodiny,

      chráni ma on celé hodiny.

      Ľúbi ma a tiež sa postará,

      so mnou sa vždy večer zhovára.

       

      Jeho náruč veľmi silná je,

      nebojím sa, keď je on pri mne.

      Veľa práce ten môj ocko má,

      vždy, keď má čas, tak sa so mnou hrá.

       

      Môj ocko, ten usilovný je,

      všetkých nás on veľmi miluje.

      Postaví nám celučký náš dom,

      šťastný je, keď rodina je v ňom.

       

      Milí naši ockovia, starkí a dedkovia! Dnes krásny sviatok máte, my na Vás s touto básňou myslíme. Ďakujeme Vám za všetko, čo pre nás robíte, za Vašu lásku, starostlivosť a  pomoc, keď to potrebujeme. Hlavne ďakujeme, že ste! Všetko pre nás robíte najlepšie, ako viete. Preto Vám za to ďakujeme a ľúbime Vás najviac, ako vieme!

       

      Prijmite od nás malý darček, vyrobený s láskou a vďakou a básničku, ktorá zahreje pri srdiečku.

      Vaše detičky zo 6. oddelenia ŠKD a Katka.

     • Opäť máme Zlatého Amosa

     • Stalo sa niečo neuveriteľné!!! Naša škola má opäť Zlatého Amosa - víťaza ankety o najobľúbenejšieho učiteľa Slovenska. Okrem hlavnej ceny získal i cenu Jána Gašperana od detskej poroty za najlepší príbeh, ktorý o ňom napísali jeho žiaci. Srdečne blahoželáme!

     • Naši zvierací kamaráti 3.A

     • Zvieratá sú ako malí anjeli poslaní na zem, ktorí nás majú naučiť láske. – Whitney Mandel

      A že aj my vieme ľúbiť, sme dokázali našim zvieracím kamarátom v Minizoo na Vlčincoch.

      Pani Dadka, „ mamička“ a opatrovateľka všetkých zvieratiek si pre nás opäť pripravila prednášku spojenú so zážitkovým učením. Navštívili sme ju v zvieracom kráľovstve. Odchádzali sme obohatení o množstvo nových vedomostí a pozitívnych zážitkov.

      Tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutie. Tentokrát už ako štvrtáci.

     • Zdravé a krásne zúbky 3.A

     •       „Skutočným bohatstvom je zdravie, a nie zlato alebo striebro.“– Mahátmá Gándhí

      A že je tento výrok skutočne pravdivý, nám dokázali naši „kamaráti zdravia“ Lolo a Lili z Dental Alarmu.

            Strávili sme spolu štyri super dopoludnia.

            Na prvom stretnutí sme sa naučili správnu techniku čistenia zúbkov. Dozvedeli sme sa tiež, aké vlastnosti by mala mať vhodná zubná kefka a prečo. A aby sme si teoretické vedomosti mohli prakticky skúšať, dostali sme aj vlastné zubné kefky. Nimi si každý deň po chutnom obede čistíme zúbky.

           Na druhé stretnutie nám naši zúbkoví kamaráti priniesli model chrupu. Pozreli sme si stavbu zúbkov a zistili sme, akú dôležitú  úlohu majú ďasná, jazyk a pery. Videli sme aj skutočný, vytrhnutý zub.

          Ďalšia spoločná návšteva bola pátracia. Hľadali sme súvislosti medzi zubným povlakom a ochoreniami zúbkov. Ale nemusíte sa báť. Správnou starostlivosťou sa týmto nepriateľom ľahko vyhnete. A my už vieme ako na to!

           A prišiel čas rozlúčiť sa. Ale ešte pred odchodom nám Lili a Lolo vysvetlili správne stravovacie návyky. Už vieme rozlíšiť zdravé a nezdravé potraviny či nápoje.

         Zapojili sme sa aj do zberu zubných kefiek. Za ich nazbieranie sme dostali kôš na triedenie odpadu. A predstavte si, aj ten bol vyrobený z použitých zubných kefiek! Budúci rok si  pre vás pripravíme celoškolskú akciu. Uvidíme, koľko sa nám ich podarí nazbierať.

           A odteraz ich odkladajte a žiadnu už nevyhoďte!

     • Environmentálna výchova v teréne 3.A

     •  

      Vezmite si zo zeme len to, čo potrebujete, a nechajte ju tak, ako ste ju našli. Indiánske príslovie

               A týmto múdrym výrokom  sme sa riadili aj počas našej cesty za spoznávaním krás našej prírody. Tentokrát sme sa vybrali v rámci environmentálnej výchovy zdolať Dolné diery. Vďaka miernejšiemu spádu tvoria najprístupnejšiu a jednu z najkrajších turistických trás Jánošíkových dier.

           Cestou nás sprevádzala pani Alenka, ochranárka prírody zo Správy národného parku Malá Fatra. Ukázala a porozprávala nám o rastlinách a živočíchoch, ktoré majú domov v rozprávkovom prostredí. Videli sme kaskády, vodopád a všade navôkol krásnu prírodu. Samozrejme, nesmeli chýbať environmentálne aktivity. Práve ony nám spríjemnili chvíle oddychu pri Kolibe  Podžiar.

            Nebola to náročná túra. Len na pár stúpaní a rebríkov, ktoré sme hravo zvládli. Už teraz sa tešíme na budúci rok. Pôjdeme vyskúšať naše sily a zdolať náročnejšiu trasu Malej Fatry.

       

     • Odstránenie nebezpečných konárov

     • V utorok poobede nám matka nášho žiaka oznámila, že počula ako sa láme konár na strome pred školou. Veľmi jej ďakujeme za toto upozornenie. Vzhľadom na to, že konár ostal visieť priamo nad chodníkom, zavolaná hliadka mestskej polície situáciu zhodnotila ako vážnu a zavolali na pomoc hasičov. Vďaka nim sa podarilo odstrániť nebezpečné konáre, ale taktiež odstránili aj suché konáre, ktoré tam už boli dlhšie. V mene školy ďakujem všetkým, ktorí sa na odstránení týchto nebezpečných konárov podieľali.  

     • ŠVIHADLOVÝ MARATÓN V ŠKD

     • Leto sa nám pomaličky blíži, počasie nám praje a nás to stále láka von, na čerstvý vzduch. Hráme sa, šantíme a je nám fajn. Veľmi radi aj športujeme. Dnes po obede v ŠKD sme sa o tom presvedčili. Čakal nás Švihadlový maratón! Po čase sme jednotlivé oddelenia mohli opäť medzi sebou súťažiť. Dnes, na Švihadlovom maratóne si zmerali sily a so švihadlom sa popasovali žiaci 2. a 3. ročníkov. Účasť bola silná a všetci sme boli zvedaví, ako nám to so švihadlami pôjde. Mali sme niekoľko disciplín, ktoré nás poriadne prevetrali. Zistili sme, že švihadlo vie byť dobrým kamarátom a je zábavné si na ňom zaskákať.

      Víťazom v chlapčenskej kategórii a švihadlovým princom sa stal Jurko z 3.C.

      Švihadlovou princeznou sa stala Elisska z 2.B.

      Všetky deti, ktoré nabrali odvahu a prišli si zasúťažiť sú víťazmi! Správali sa športovo, férovo a patrí im pochvala. Športu zdar!

      Hýbme sa, športujme, šantime a budeme mať stále dobrú náladu. Urobíme pre svoje zdravie veľmi veľa a svet sa nám bude zdať krajší.

      Organizátorka Švihadlového maratónu Katka

     • Dobrodružstvo v prírode 3.A

     •          V samom srdci Myjavských kopaníc, v nádhernom a tichom horskom prostredí sa v dňoch 30.5. – 3.6.2022 zúčastnili žiaci 3.A triedy dlho očakávanej „Školy v prírode.“

                Po príchode do spomínaného prostredia sme sa ubytovali v RZ Prašník- Dúbrava, kde už na nás čakali útulné izby. Po výbornom obede sme sa zoznámili s našimi animátorkami Siu, Mojtíkom, Pagy a Žabkou. Hneď sme sa vrhli na program, ktorý si pre nás pripravili. Rozdelili sme sa do tímov, premysleli si názov, ktorý nás charakterizoval.

               Počas celého pobytu sme od rána do večera plnili množstvo úloh.  Začiatkom každého dňa bola ranná športovo- tanečná rozcvička, kde sme získali energiu na celý deň. Keďže nám počasie naozaj prialo, väčšinu času sme strávili vonku. Samozrejme, každý deň nesmelo chýbať kúpanie v bazéne s množstvom hier a súťaží.

             V stredu sme absolvovali výlet do Piešťan. Zúčastnili sme sa vyhliadkovej plavby po rieke Váh v priehradnom jazere Sĺňava. Pokojnú hladinu rieky a nádherné okolie sme si vychutnávali zo slnečnej terasy lode. Po plavbe sme navštívili najznámejšiu postavu Piešťan- bronzovú sochu muža, ktorý láme barlu na znak uzdravujúcej sily piešťanských kúpeľov. Výlet sme ukončili prechádzkou po kúpeľnom parku s leknovými jazierkami a pávmi.

              Dni utekali veľmi rýchlo. Posledný večer nás čakalo vyhodnotenie družstiev a rozlúčková diskotéka s úžasnými animátorkami, ktoré si pre nás pripravili rozlúčkový tanec. Všetci sme boli obdarovaní krásnym diplomom a tričkom. Vybrať sme si mohli aj klobúčik, slnečné okuliare alebo športovú fľašu na vodu.

                Naše veľké ĎAKUJEME patrí p. doktorke MUDr. Magduške Strýčkovej za vynikajúcu opateru, starostlivosť a profesionálny prístup.

             Veríme, že aj budúci rok budeme môcť opäť absolvovať spoločné týždenné dobrodružstvo. Už teraz sa veľmi tešíme.

       

     • Výtvarná súťaž "SOM EKOHRDINA"

     • Mesto Žilina v spolupráci s firmou M Kreo  vyhlásili výtvarnú súťaž "Som Ekohrdina" v rámci projektu "Zmierňovanie a prispôsobovanie sa zmene klímy v meste Žilina".

      Súťaž bola určená pre žiakov zo 4. ročníkov. Naše 6. oddelenie ŠKD pracovalo na svojom projekte na tému Eko už od februára tohto roku. Táto téma nám je veľmi blízka,máme z nej čerstvé vedomosti. Skúsili sme šťastie a do tejto súťaže sme sa prihlásili aj my. Aj keď sme len druháčikovia, kompetentní ľudia z prostredia firmy sa rozhodli,že zúčastniť sa môžeme aj my! Tak sme neváhali a popracovali sme na kresbách. Naša snaha sa nám odvďačila a dostali sme za odmenu drobné vecné ceny. Veľmi sme sa potešili a sme povzbudení do ďalšej práce a pokúšanie sa o šťastie v súťažiach. Veď predsa,ako sa hovorí: "šťastie treba pokúšať!" 

      Ďakujeme pani Radke Zimkovej z firmy M Kreo za ochotu a láskavosť pri našej spolupráci a za možnosť zúčastniť sa na súťaži.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka

     • Tajomstvo v Rosenfeldovom paláci

     • V jedno ráno si najmenší áčkari a béčkari vymenili svoje aktovky za ruksaky plné mamičkiných dobrôt.

      Rozhodli sa, že pôjdu odhaliť, čo sa ukrýva v Rosenfeldovom paláci.  

      Ten bol postavený v roku 1907 a považuje sa za najkrajšiu budovu v Žiline.

      Od roku 2009 je národnou kultúrnou pamiatkou Slovenska. 

      Cestovali trolejbusom na Hurbanovu ulicu. V paláci deti privítala milá teta, ktorá ich sprevádzala po širokom

      schodisku až ku malým dverám povaly.

      Za nimi sa ukrývalo kráľovstvo bábok. Prváci sa dozvedeli, že prvá bábka vznikla v starovekom Egypte.

      Keďže sa kedysi kamenné divadlá nestavali, ľudí zabávali bábkové predstavenia hrané v divadelných vozoch.

      Deti si samé vyskúšali vedenie bábok, či už marionet alebo maňušiek a zahrali si tieňové divadlo.

      Vyskúšali si rôzne kostýmy a na záver si zhotovili bábky zvierat na tvorivých dielňach.

      Po vyprázdnení ruksakov a naplnení hladných brušiek sa vrátili, plný zaujímavých zážitkov do školy.

      Žiaci z 1.A, B s Mimou

       

       

     • "ČO SI VÁŽIME, TO SI CHRÁNIME..."

     • Každé ročné obdobie má svoje čaro a v každom z nich mnoho významných dní. V časoch našich predkov sa v jarnom období zvyky a obyčaje koncentrovali do troch skupín, ktoré mali pozitívne ovplyvniť očakávanie zmeny v prírode. V slovenskom zvykosloví to bolo predovšetkým vynášanie Moreny a prinášanie ozdobnej ratolesti — nového leta. V ďalšej skupine boli zvyky veľkonočného týždňa, ktoré mali zabezpečiť prosperitu hospodárstva pred začiatkom jarných prác. Do tretej skupiny zaraďujeme zvyky jurského cyklu, smerujúce k letnému obdobiu.

      V našom 8. odd. ŠKD  sme s prichádzajúcou jarou trávili dni venované dvojmesačnému projektu  ,,Čo si vážime, to si chránime... Počas neho sme si jeden zo starých zvykov, ktorý deti nepoznali,  opäť oživili. Najskôr sme si povedali, kto Morena je, načo slúžila, ako sa tvorí, pozreli si viacero videozáznamov jej vynášania z rôznych kútov Slovenska a pustili sa do tvorby. Krátkym pásmom sa na záver rozlúčili so zimou. Po príjemných zážitkoch s Morenou, v predveľkonočnom období sme viedli rozhovory o zvykoch, ktoré udržujú deti vo svojich rodinách, naplnili košík vajíčkami a staršie ponožky dostali nový tvar v podobe zajačikov. Hneď po sviatkoch nás čakal ďalší významný dátum, a to 22.4.2022 svetový deň Zeme. Podobne ako v týždni pripomínania si Svetového dňa vody, v tohtoročnej výzve venovanej podzemnej vode 22.3., z ktorého príspevky už boli zverejnené, v diskusiách predviedli deti svoje vedomosti o znečisťovaní a postupnom ničení našej planéty. Navrhovali riešenia ako ju chrániť, rozprávali o tom, čo pre ňu oni/ony sami robia a podobne.  Keď bolo všetko povedané, s úsmevom na tvári ale i vážnosťou vtláčali odkaz krásnej zeleno-modrej  budúcnosti na papier, ktorý zdobí stenu nášho oddelenia a zároveň je tak, ako celý projekt pre nás pripomienkou, že si máme vážiť a chrániť, čo nám matka Zem dáva, rovnako tak kultúrne bohatstvo, zvyky a tradície nášho rodného Slovenska.

      Žiaci 8. oddelenia ŠKD a Slávka

     • "V ZDRAVOM TELE ZDRAVÝ DUCH"

     • "Hore hlavu vypni hruď,

      ako jedľa rovný buď.

      Kto sa stále hrbatí,

      ten má chrbát guľatý."

       

      Naše poobedie v ŠKD sa nieslo v duchu cvičenia, pohybu a hier. Všetci dobre vieme, aké pozitívne účinky má pohyb na naše telo. A nielen naň. Cvičenie a pohyb zlepšujú našu náladu, dodávajú energiu a celkovo nám dávajú dobrý pocit, že sme pre seba niečo užitočné urobili. Dokonca pravidelným cvičením sme zručnejší, máme lepšiu pamäť, lepšie sa nám dýcha, zlepšuje sa nám trávenie  a čo je najdôležitejšie, cvičenie a pohyb majú priaznivý vplyv na naše srdiečko. A o to by sme sa mali starať čo najlepšie.

      Vždy, keď nám to počasie dovolí, vybehneme von a ihrisko je naše!

      Športu zdar!!!

      "So zdravým telom budete môcť veľa urobiť,

      s chorým neviem čo budete môcť urobiť." 

      (Ignác z Loyoly, katolícky svätec)

       

      Povzbudení do ďalšieho pohybového dňa žiaci 6. oddelenia ŠKD a Katka.

     • RIADITEĽSKÉ VOĽNO pre žiakov 6. – 9. ročníka dňa 18.5.2022

     • Riaditeľ Základnej školy s materskou školou, Ulica sv. Gorazda 1, Žilina oznamuje, že

      udeľuje 18. mája 2022 RIADITEĽSKÉ VOĽNO pre žiakov 6. – 9. ročníka

      z dôvodu organizačného zabezpečenia testovania piatakov v rámci Testovania 5.

      Žiaci 6. až 9. ročníka budú v daný deň automaticky odhlásení z obedov v školskej jedálni.

      V prípade, že budete mať záujem o stravovanie v tento deň, musíte svoje dieťa individuálne prihlásiť.

     • MOJA - NAŠA RODINA

     • RODINA

      Rodina je ako strom,

      chráni všetko čo je v ňom.

      My sme veľká rodina,

      otec, mama, sestra, brat a ja.

      K tomu ešte babka, dedko

      a to veru nie je všetko.

      Teta, ujo bratranec,

      krstná, krstný na koniec.

       

      Dnes je Svetový deň rodiny. Pripomína si ho celý svet. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. V našom oddelení ŠKD sme sa o rodine tiež porozprávali. Vieme, že rodina je domov, kde sa vždy radi vraciame. Ľúbime ju! Aj keď občas prídu búrky, no vždy vyjde slniečko a pošteklí nás na líčko. A je dobre. Taký je život.

      No my vieme, že naše oddelenie má aj druhú rodinu. Je ňou Naša školská rodina. Sú to naše triedne pani učiteľky. Ony sú akoby našou školskou mamou. Pomáhajú nám, stoja pri nás a hlavne, učia nás v škole všetko, čo do života potrebujeme. Máme aj našu pani vychovávateľku. Tá s nami trávi čas po škole. A nakoniec sme tu my, všetci spolužiaci. Každý deň sa spolu po škole stretávame v klube ŠKD. Hráme sa, tvoríme a niečo nové sa aj dozvieme. Učíme sa aj to, ako spolu vychádzať, aby nám to v klube "fungovalo". Máme sa radi a veríme, že nám to vydrží po celý čas strávený v škole.

      Krásny Deň rodiny vám vsetkým želajú žiaci 6. oddelenia ŠKD spolu s Katkou

     • V prírode o prírode

     • Naši najmenší žiaci, áčkari a béčkari, sa rozhodli, že sa nebudú učiť v škole, ale v prŕode.

      Bol krásny májový deň a tak sa vybrali do Bôrického parku.

      V tieni vysokých stromov určovali druhy bylín a listov. Zbierali kamienky do svojich projektov.

      Pre spolužiakov si pripravili osemsmerovku.

      Nezabudli na chutnú desiatu, ktorú im nachystala mamina do ruksaku.

      A po usilovnej práci si  radostne zašportovali.

       

     • Deň rodiny 3.A

     • Mám prekrásny úkryt, a tým je moja rodina.  José Carreras

           15.máj, deň venovaný našim mamičkám, oteckom, babičkám, deduškom, súrodencom a všetkým, ktorých veľmi ľúbime- NAŠEJ RODINE.

          Aj tento rok si naši tretiaci pre Vás pripravili krátke tanečné pásmo pod názvom Pomáda. Veríme, že programom potešíme Vaše srdiečka a prežijete krásny slávnostný deň.

            Prajeme príjemný umelecký zážitok.

       

     • Zápis do materskej školy

     •  Zápis do materskej školy na školský rok 2022/2023 bude prebiehať

      od 11. mája do 13. mája 2022.

      V uvedenom termíne si môže zákonný zástupca podať žiadosť osobne, prípadne poštou na tlačive, ktoré si môžete stiahnuť TU (žiadosť do MŠ)

      Uprednostňujeme osobné podanie žiadosti a prítomnosť dieťaťa na zápise.

      Je potrebné priniesť rodný list dieťaťa.

      Zákonný zástupca dieťaťa je povinný materskej škole doručiť písomnú žiadosť podpísanú oboma rodičmi spolu s potvrdením o zdravotnom stave dieťaťa od pediatra, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní dieťaťa.

      V prípade, že sa z vážnych dôvodov nemôže niektorí zo zákonných zástupcov podpísať žiadosť, treba postupovať podľa usmernenia z MŠVVaŠ SR:

      https://www.minedu.sk/usmernenie-k-prijimaniu-deti-na-predprimarne-vzdelavanie-do-materskej-skoly-na-skolsky-rok-20222023/

      V prípade, že ide o dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, je nutné k žiadosti a k potvrdeniu o zdravotnom stave dieťaťa priložiť aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie.

      Kritéria prijatia:

      Prednostne sa budú prijímať

      - deti, ktoré nastupujú na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania alebo ktoré pokračujú v plnení povinného predprimárneho vzdelávania,

      - deti. ktorých rodičia požiadajú o predčasné plnenie povinného predprimárneho vzdelávania,

      -  deti, ktoré dovŕšili 3 roky do 31.8.2022.

      V prípade zvýšeného záujmu o MŠ budú uprednostnené:

      -   deti, ktorých súrodenec už navštevuje tunajšiu MŠ

      -   deti s trvalým pobytom na území mesta Žilina

      -   deti zo sociálne znevýhodneného prostredia

      Rodič podáva žiadosť osobne v MŠ v čase od 7:00 do 16:00 (prípadne poštou).

      Od 1. septembra 2021 je predprimárne vzdelávanie v materskej škole ako súčasť plnenia povinnej školskej dochádzky pre päťročné deti povinné.

     • MOJEJ MAMIČKE

     • "Mama je domov,

      kde svoju radosť môžeš vysloviť,

      mama je slnko,

      čo dokáže tvoje slzy vysušiť,

      mama je vrúcne objatie,

      cit a pohladenie,

      mama je tá, ktorá má

      vždy pre teba pochopenie."

      Mama je dar!

      Naše drahé mamičky a babičky!

      Sme šťastní, že vás máme! Svet je krajší a žiarivejší. Prijmite od nás malý darček, ktorý sme pre vás s láskou vyrobili. Nech za nás vysloví, ako radi vás máme, a čo pre nás znamenáte. Ďakujeme za vašu lásku a trpezlivosť, s akou sa o nás staráte. Ľúbime vás!!!

      Všetko najlepšie milé naše mamičky a babičky!

      Žiaci 6. oddelenia