• VIANOČNÉ PEČENIE

     • Medovníčky

      "Od mamičky medovníčky,

      zoberiem si do ručičky.

      Krásne sú a voňajú, 

      pokoja mi nedajú."

      Isto už všetky deti nedočkavo otvárajú okienka na adventnom kalendári. Počítajú dni do Vianoc, do čarovného 24. decembra. Istotne je aj u našich žiakov súčasťou tohto očakávania a navodzovania vianočnej atmosféry spievanie či púšťanie vianočných kolied, riekaniek, piesní, ale aj pečenie vianočných koláčikov. Či sú to už vanilkové rožky, medvedie labky, linecké koláčiky alebo medovníčky, či perníčky.

      My, žiaci 6. oddelenia sme si jeden taký predvianočný deň urobili aj v ŠKD. Pustili sme sa do pečenia perníčkov. Príprava nebola veľmi náročná. Pri vaľkaní cesta a samotnom vykrajovaní perníčkov sme si užili veľa zábavi. Popri tom sme si zaspievali vianočné pesničky, pustili sme si koledy a pochutnali sme si na výbornom vianočnom čaji, ktorý rozvoniaval spolu s upečenými perníkmi. Na samotný záver sme sa zahrali aj nejaké hry, aby tá predvianočná nálada bola pre nás výnimočná. Perníčky sú už upečené a nás čaká už len ich zdobenie, pri ktorom si určite predvianočnú atmosféru vychutnáme.

      Príjemné vianočné vypekanie vám všetkým želajú žiaci so 6. oddelenia ŠKD spolu s Katkou.

     • Duch Helfi a záchranári z 3.A

     • Zdravie, to najvzácnejšie, čo človek má. Ale čo ak oň prídeme pre chorobu či úraz? Ako sa v život ohrozujúcej situácii zachovať?To všetko sa dozvedeli naši tretiaci od tých najpovolanejších.

            Navštívili sme Červený kríž. Ujo záchranár a predseda územného spolku SČK Peťo Martinek oboznámil deti so zásadami prvej pomoci prostredníctvom projektu Helfi, podporovanom nadáciou Kia. 

              Helfi je mladý, priateľský, šibalský duch👻, ktorý naučil našich tretiakov, ako sa zachovať, keď nájdu človeka v bezvedomí. Ale aj ako volať na tiesňovú linku alebo poskytnúť umelé dýchanie a masáž srdca.

                       Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie s ním. Máme sa od neho ešte veľa čo učiť! Chceme sa naučiť  poskytnúť prvú pomoc pri krvácaní z nosa, ošetriť vyvrtnutý členok, čo treba robiť po uštipnutí osou, pri úpale zo slnka, či prečo sa stať dobrovoľníkom.

                   Žiaci odchádzali zo vzdelávania spokojní a obohatení o nové informácie. Tešia sa, že aj oni budú vedieť pomôcť pri záchrane ľudského života. Veď ľudský život musíme chrániť všetci – veľkí aj malí.

       

     • ADVENTNÝ KALENDÁR

     • "Snehuliačik maličký,

      deťom stráži balíčky.

      Každý deň im spríjemní,

      v tomto vianočnom čakaní.

      Aby drobci vedeli,

      kedy už Ježiško darčeky nadelí."

       

      December sa tradične spája s prípravou na Vianoce. Deti z 8. oddelenia ŠKD zahájili Advent výrobou adventného kalendára perníčkovou výzdobou. Užili si plno smiechu pri miesení cesta, formovaní i kreatívnym zdobením perníčkov. Ozdobili stromček a ostalo i do bruška. Hmmm, chutia výborne!

      Krásny a pokojný adventný čas vám želajú žiaci z 8. oddelenia ŠKD a pani vychovávateľka Slávka

     • Mikulášska akcia - EKOALARM

     • Milí spolužiaci!

      Pripravili sme si pre Vás mikulášsku akciu v rámci projektu EKOALARM, do ktorého je naša škola zapojená.

      Vašou úlohou je vytvoriť mikulášske balíčky pre kamarátov, ktorých chcete prekvapiť. Darčeky musia byť zabalené bez zbytočného odpadu (obalu).

      Dajme veciam druhú šancu a podporme aj ich opätovné využitie. Fantázii sa medze nekladú. Najoriginálnejší nápad „zabaleného“ balíčka, darčeka bude odmenený.

      Darčeky (s čitateľne napísaným menom  a triedou) môžete odovzdať v pondelok ráno 6.12. do pripravených košov pred zborovňou.

      Naším cieľom je podpora minimalizácie odpadov, a preto vyhlasujeme výzvu – Mikuláš bez odpadu.

     • Fungovanie ŠKD od 29.11.2021

     • Z dôvodu nemiešania tried bude ŠKD fungovať v obmedzenom režime, aby sa čo najmenej stretávali žiaci rôznych tried.

      Ranná družina bude od 6:30 a žiaci pôjdu priamo do svojich kmeňových tried. Na chodbách bude zabezpečený dozor. Poobedná družina bude prebiehať v oddeleniach tak ako doteraz, ale iba do 16:00. Pre žiakov, ktorých si rodičia nestíhajú prevziať do 16:00, bude do 16:30 zabezpečený dozor jednou vychovávateľkou.

     • Turistický krúžok Čipčie

     • Našu ďalšiu turistickú výpravu sme si naplánovali na vrch Čipčie. Nachádza sa v Lúčanskej Malej Fatre nad obcou Turie.

      Poľným chodníkom sme sa okolo lomu dostali k lesu. Hneď pri vstupe nás očarili tajomné miesta ako v rozprávke.

      Cestou na vrch sa nám začali otvárať nádherné výhľady do Rajeckej doliny z niekoľkých skalnato - lúčnych vyhliadok. Na jednej z nich sme si zopakovali učivo z vlastivedy. Medzi najzákladnejšie kroky orientácie v prírode patrí určovanie svetových strán. Určili sme si ich nielen pomocou kompasu, ale aj podľa stáročiami odsledovaných ukazovateľov: Polárka, poludňajší tieň, stromy, pne, mach, mravenisko, sneh, včelín, slnečnica, kostol, ručičkové hodiny.

      Na samotnom vrchu sme si urobili krátku prestávku s občerstvením. Samozrejme, nesmelo chýbať zapísanie do pamätnej knihy.📔📝

      Plní nových síl sme sa vydali na cestu späť. Jesenná príroda má naozaj veľké čaro. Práve preto sme sa rozhodli zmeniť trasu a domov sme sa vrátili okružnou cestou.  

      Ak Vás náš výlet oslovil, môžete si vybrať Čipčie ako ďalšie Vaše rodinné dobrodružstvo.

      🎒🍂

     • ADVENTNÝ ČAS

     • Znova po roku začína ten čarovný,

      malými i dospelými obľúbený

      predvianočný čas plný príprav

      a očakávania najkrajších sviatkov.

      To, že sa blížia Vianoce, nám už štyri

      týždne predtým signalizuje Advent.

      Toto čarovné obdobie, na ktoré sa už všetci tešíme, sa pre mnohých začína už prvou adventnou nedeľou. Počas nej zapaľujeme prvú sviečku na krásnom adventnom venci.

      Jeden taký veniec sme si zhotovili aj my, žiaci zo 6. oddelenia ŠKD. Prv, než sme sa do jeho prípravy pustili, sme si porozprávali, čo vieme o Advente, ale dozvedeli sme sa aj niečo nové. No hlavne sme si povedali, aké čarovné a magické dni nás počas Adventu čakajú. Povedali sme si aj o zvykoch a tradíciách, ktoré sa voľakedy dodržiavali. Dnes o nich vieme už len z rozprávania, alebo zo starých slovenských filmoch. Spomenieme  niektoré.

      Advent sa začína prvou nedeľou po sv. Kataríne. Po 25. novembri, kedy má meno Katarína, sa už v minulosti nesmeli konať žiadne tanečné zábavy a pre mnohých sa už vtedy začínal pôst.

      Posledný novembrový deň patrí odjakživa Ondrejovi. Mladé dievčatá sa v tento deň zabávali tým, že sa pokúšali rôznymi veštbami odhaliť identitu svojho milého.

      Keď to na Ondreja nestihli, druhú šancu im priniesla sv. Barbora. 4. decembra všetky vydajachtivé dievčatá odrezali vetvičku z čerešne aj s púčikmi a vložili ju do vázy. Tá, ktorej do Vianoc rozkvitla, mala sa do roka vydať.

      Z mnohých decembrových tradícií je určite najobľúbenejšia práve tá, ktorá sa spája so sv. Mikulášom. Dnes deti 6. decembra obdarúva sladkosťami. No nie sú zadarmo. Deti si ich musia zaslúžiť.

      13. decembra oslavuje svoje meniny Lucia. Dni od Kataríny po Luciu sa v minulosti nazývali aj stridžie dni. Ten posledný pripadol na sv. Luciu. Počas tohto dňa majú byť domovy čisté, preto dievčatá každý kút domu poriadne povymetali. Boli odeté v bielom, tvár mali natretú bielym púdrom a ukrytú za maskou so zobákom. Husími perami vyháňali z domovov choroby a zlé sily.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a pani vychovávateľka Katka

      "Prajeme Vám príjemné prežitie adventného obdobia. Nech do všetkých naších domácností vstúpi pokoj a radosť z nastávajúcich sviatkov a svetlo adventného venca zapáli svetlo v našich srdciach, aby nielen počas adventu nechýbala ľuďom láska a porozumenie."

       

     • Vtáčikom pred zimou

     • "Zima zbehla za vrátka,

       vyplašila vtáčatká.

       Sneh sa sype, vietor hudie,

       čo len s nami teraz bude?

       Nezhyniete, moji malí,

       kŕmidlo sme na strom dali."

       

      Zima je už predo dvermi a vtáčatká v okolí našej školy sa už nemusia báť, že zahynú od hladu. Žiaci zo 6. oddelenia ŠKD pre nich zhotovili kŕmidlá. A nie sú hocijaké. Zhotovili ich z odpadového materiálu. Veď my dobre vieme, že našu prírodu by sme mali chrániť. A my ju chrániť chceme!!! Preto sme použili plastové fľaše, ktoré by sa inak vyhodili. Takto aspoň na chvíľu opäť poslúžia a nemusia sa zbytočne kupovať nové a drahé kŕmidlá. Tie naše sme zavesili na školskom dvore, kde veríme, že ich vtáčiky nájdu. Veľmi sa tešíme, že sme urobili dobrý skutok a pomohli tak prírode, ako aj zvieratkám.

      Žiaci 6. oddelenia ŠKD a pani vychovávateľka Katka

     • PALEONTOLÓGOVIA Z 1. B

     • Naši prváčikovia zažili stretnutie s dinosaurami. Zhotovili si obrovských mäsožravcov i bylinožravcov z dôb dávno minulých. Vyskúšali si aj namáhavú prácu paleontológov, keď museli precízne a trpezlivo vydolovať svoju kostru dinosaura zo skameneného vajíčka.

     • Z postele rovno do školy

     • Spánok tvorí nevyhnutnú súčasť každodenného života. Spíme jednu tretinu dňa, to je 8 hodín. Už aj starovekí Gréci poznali boha spánku Hypnosa (rímsky boh Somnus) syna bohyne noci – Nyx. Spánok totiž nie je strata času!

      O tom, aký je dôležitý pre naše zdravie, myslenie a rozhodovanie, sme sa dozvedeli a porozprávali počas PYŽAMOVÉHO DŇA. Pripravili sme si ho so žiakmi 3.A triedy. 

      Dnes sme vstávali do školy naozaj s radosťou. Žiadne prezliekanie z pyžama sa nekonalo. Z postele sme išli rovno do školy. Pribalili sme si aj obľúbený vankúšik, deku a svojho kamaráta na spanie.

                Na hodinách slovenského jazyka a matematiky sme si precvičili preberané učivo. Aj pracovný list sme pomenovali „Pyžamový deň.“  Zaujímavosti o zdravom spánku sme sa dozvedeli na čítaní s porozumením. Nové zistenia sme zapísali na vlastnoručne vyrobený triedny vankúšik. Aj hodina telesnej výchovy sa niesla v duchu celodennej témy. V telocvični nás sprevádzali naši plyšoví kamaráti. Urobili sme si súťaž v hode plyšovou hračkou 🐻 na basketbalový 🏀 kôš. Na záver dňa sme si naše technické zručnosti preverili na hodine informatiky. V programe Skicár sme vytvorili krásne práce.

      Po dni plnom zážitkov sme sa zabalili do deky a na chvíľočku sme si sladko pospali. Tak nezabudnite, kamaráti!  „Spánok nie je strata času. Dobrú noc🌛!“

     • Turistický krúžok - Kamenný hríb- Kojšová, Rozhľadňa na vrchu Špicák

     •     Na naše prvé tohtoročné stretnutie sme sa vybrali nad obec Strečno. V severovýchodnej časti Malej Fatry medzi vrchom Polom a Strečianskou úžinou sa nachádza malý horský celok s vrcholom Kojšová, súčasťou ktorej sú skalné reliéfy Havraních skál. Sú to kamenné útvary, ktoré majú ľudové názvy- Hríb, Ježibaba, Kamenná tvár, Ťava.

          My sme navštívili jeden z nich- Hríb. Naše dobrodružstvo sa začalo na železničnej stanici 🚂 . Cesta vo vlaku nám ubehla veľmi rýchlo. Našou úlohou bolo sledovať okolie, cez  ktoré sme prechádzali. S históriou, pamiatkami a prírodnými úkazmi obce Strečno sme sa oboznámili prostredníctvom náučných tabúľ.

           Naša dobrodružná výprava pokračovala  na rozhľadňu na vrchu Špicák. Bola postavená na nádhernom vyhliadkovom mieste. Odtiaľ je pri dobrej viditeľnosti možnosť pozorovať najkrajšie miesta v okolí: Starhrad, Budatínsky a Lietavský hrad. Priamo pred vyhliadkou sme si oddýchli na lavičke. Pozorovali sme okolie z vtáčej perspektívy. Cestou naspäť bola zábava. V lese plnom napadaného lístia sme sa zahrali listovačku 🍁🍂. To bolo smiechu a radosti! 

         Už teraz sa tešíme na ďalšiu spoločnú akciu, ktorá nás čaká už túto sobotu 20.11.2021.